Vítám Vás na stránkách chovatelské stanice Nort Brun.
Jméno stanice jsme získali díky našim čivavám, které velmi často vítězily ve výstavních kruzích. Nyní se soustředíme na PERUÁNSKÉ NAHÁČE VELKÉ a jejich chov.Proč příbuzenská plemenitba NE !

30.11.2011 - 18:33:37

 

Při příbuzenské plemenitbě se stále častěji potkávají stejné geny, ochrana poskytnutá heterozygotností se vytrácí. V případě, že dědičná choroba má recesivní založení, stačí, aby jeden gen byl dominantní a choroba se u jedince neprojeví. Jestliže však dochází k frekvenci defektních genů v populaci, zvyšuje se počet postižených zvířat a dochází ke snížení životaschopnosti plemene.

Úbytek genů je způsoben i tím, že je v chovu psů využíváno velmi malého počtu samců. S příbuzenskou plemenitbou se současně zvyšuje procento homozygotních zvířat, a tím zákonitě roste procento postižených jedinců. Proto je nutné, zvláště u plemen s vyšším stupněm příbuznosti, jít cestou plánovaného chovu, který bude mít za cíl zlepšení genetické variability (pestrosti) plemene.

Číst dál...

DNA profil

30.10.2011 - 20:22:19

 

DNA profil je možné využít při výběru vhodných rodičů štěňátek. DŮLEŽITÉ ! ! !

Pes má78 chromozómů, vždy dva tvoří pár, tzn. máme 39 párů chromozómů.

Oba rodiče předávají do svých pohlavních buněk vždy náhodně jen jeden chromozóm, tzn. štěně tak získává 2 x 39 párů chromozómů, vždy jeden od otce a jeden od matky. 

Na chromozómech hodnotíme pouze 10 míst, což tvoří jakýsi průřez stavu všech chromozómů.

Při výběru vhodného páru hledáme takové jedince, jejichž spojením získáme největší množství rozdílných kombinací alel u jejich potomků. Pokud známe DNA profil matky, hledáme otce s maximálně možným rozdílným DNA profilem.

Číst dál...

Falešná laktace u fen

4.8.2010 - 00:00:00

 

Falešná březost, falešná laktace, lactatio falsa, lactatio sine graviditae je stav, který se u zvířat vyskytuje hlavně u fen, méně často u ramlic, prasnic, koček. Do určité míry je to stav fyziologický, přirozený. Je charakterizován příznaky podobnými graviditě, proto název falešná březost. Projevuje se jednak změnami chování (neklid, apatie, agresivita, stranění se nebo naopak zvýšené vyžadování společnosti lidí, naříkání), jednak změnami celkového stavu (nechutenství, zvracení, průjem, zvýšená teplota), jindy pouze změnami lokálními, týkajícími se mléčné žlázy (překrvení, otok, tvorba mléka, zánětlivé změny, následně zatvrdliny tkáně mléčné žlázy). V každém případě jsou veterinární lékaři často žádáni o pomoc s tímto problémem.

Číst dál...

KRYPTORCHISMUS

12.03.2011 - 17:38:56

 

Stalo se vám, že jste si koupili pejska ( štěňátko) a byli jste upozorněni chovatelem, že mu jedna kulička „cestuje“ nebo že mu nesestoupilo jedno či obě varlátka? Nebo byla v době odběru štěněte obě varlata hmatná a pak se varle tzv. „ztratilo, nebo ztratila“? O co jde, co to znamená pro vás a vašeho pejska se vám budu snažit nyní popsat.

Číst dál...

Deformace ušního boltce a uzavření vnějšího zvukovodu

12.4..2010 - 00:00:00

 

http://picasaweb.google.com/nahaci123

      Proč tento článek, který je napsán pouze z mé jedné osobní zkušenosti? V chovu peruánských naháčů se objevují vady, o kterých se nemluví ani nepíše. Je to například rozštěp patra, zarostlý zvukovod apod.

Na začátku chci zdůraznit, že tento článek se opírá pouze o moje získané zkušenosti, není založen na žádném pevném vědeckém výzkumu.

Číst dál...

Další články...

  1. Péče o kůži
  2. EKLAMPSIE