Vítám Vás na stránkách chovatelské stanice Nort Brun.
Jméno stanice jsme získali díky našim čivavám, které velmi často vítězily ve výstavních kruzích. Nyní se soustředíme na PERUÁNSKÉ NAHÁČE VELKÉ a jejich chov.

 . . . . A STÁŘÍ JE TU V PLNÉ SÍLE !!

Cuzko oslavila 16. dubna již 10 narozeniny, je nejmladší z naší pětky veteránů , je čilá šťastná běhavá stejně jako Blacky, který za měsíc oslaví již své 11 narozeniny. Věříme, že v plné síle, protože stáří přináší i našim čtyřnohým kamarádům neduhy a vrtochy.

Starší Lima (Flor de canela Delfino Can), brzy bude mít 13 roků, v květnu minulého roku začala kulhat na pravou přední nožičku a přestala s námi chodit na delší vycházky. Nejdřív jsme myslela, že nějaké vrtochy, ale protože je dámou v letech, tak jsme situaci řešili s veterinářem, který se stará přes 15 roků o naše pejsky. Doporučil Alavis Triple Blend, po vybrání se stav moc nelepší a tak návštěva specialisty ortopeda na VFU – na klinice malých zvířat, ten zjistil arthrozu loktů v pokročilém stavu, pro jistotu udělal i rentgen. Hodně mě to překvapilo. Vysvětlení - Lima opravdu hodně sportovala,  po ukončení se svaly a šlachy uvolnily, do dvou let nastaly problémy, což je prý běžné. A tak Lima bere léky na bolest, také vitamíny např. Gelapony, chodí a běhá, jak jí momentální stav dovoluje.

Ještě starší je naše Inka  - Encantada Delfino Can  - má 13 roků a nějaký ten měsíc, nožky běhají, trávení slouží, jen poslední dobou na ni nevolám, protože mě neslyší, běží přede mnou na volno, otáčí se na mě a já na ni mávnu rukou, ona se vrátí dostane odměnu, a běží znovu, jen kousek od přechodu k naší ulici ji odchytím a dám na vodítko. Inka miluje svobodu, vodítko nesnáší , a tak si zvyká sama se vrátit ke mně a jít mi u nohy, dokud nepřejdeme silnici. Jsem za to šťastná, přesto si chci co nejdříve pořídit elektronický obojek, aby náhodou . . . . . .

No a náš nejstarší Holíček  - Buddy Měsíční květina má už 14,5 roků, a skoro jsme díky jemu zapomněli na Cuzko narozeniny.

Do nedávna  byl frajer, chodil s námi denně na dlouhé vycházky, první byl u dveří a už čekal. Na velikonoce se asi špatně vyspinkal, zablokovala se mu krční páteř,  a bolest vystřelovala až do kříže. Navštívili jsme veterináře, dostal injekci na bolest rymadyl, také doporučení na rehabilitaci. Nikoho z nás nenapadlo, že rymadylmu rozvíří jeho zklidněné žaludeční problémy, Holíček nám začal zvracet a
zvracel, musel dostávat jen tekutou stravu, bylo to moc špatné, zvracení pohlo opět krční páteří, Holík už jen ležel, když vstal, tak jej tíha vlastní hlavy převažovala,  veterinář mu zkusil dát injekci na zklidnění žaludku a injekce zabrala, bylo vyhráno, druhý den Holík už pomalu chodil, a jak začal kontrolovat naše fenky  - jeho harém, věděli jsme, že to ještě není konečná. Nejdřív piškotky, pak dietní konzery a te´d už vařené kuřátko. V pátek byl na druhé rehabilitaci Dornovou metodou, a po ní musí být 3 dny v klidu, to se mu ovšem vůbec nelíbí. Nejš´tastnějí je na ulici, kam se chodí venčit s Limou, běhá, čichá, značkuje. Začíná to být opět náš starý Holík, jsme š´tastni, že je opět čilý, i když opravdové stáří se všemi svými vrtochy a neduhy je tu. Je mi z toho smutno,  ale bohužel takový je život.

 

 

 

Jak zasáhla a ovlivnila chov peruánského naháče naše chovatelská stanice:

Naše chs odchovala zatím 10 vrhů a to vrh A, B, B, C, D , E , F, G, H, I,  J.  (2003 – 2014)

10 vrhů – 58 štěňátek

42 nahačů - 21 HA pejsků + 21 HA fenek

16 osrstěných - 10 COA pejsků + 6 COA fenek

ÚMRTÍ  + VADY ŠTĚŇAT:

2 HA štěňata zemřela do 10 dnů po porodu na rozštěp patra,

l HA štěně se narodilo mrtvé do 22 hodin po porodu,

1 HA štěně bylo uspáno veterinářem pro vývojovou vadu.

1 COA štěně ušlapala matka

9 štěňat operováno na  pupeční kýlu do 8 týdnů věku.

7 COA a 3 HA nemají stojící ucho

1 HA fenka odstranění paspárku

2 HA štěňata deformace boltce

2 fenky nedorostly výšky nad 50 cm. (HA + COA)

V současné době nežije 5 odchovů z důvodu nemoci nebo úrazu. 

V chovu ke  třem našim různým matkám jsme využili 6 různých otců, pouze ve dvou případech byli  rodičovské páry příbuzné. V 9 vrzích je vždy jeden z rodičů přímý import z Peru.

Všechny rodičovské páry mají vyšetření na dědičné oční vady,

zvířata žijící v naší chs mají také vyšetřené srdce,  štítnou žlázu, ledviny,dělány jaterní testy, DKK, DNA profil. Některá vyšetření jsou dělána opakovaně.

Z námi odchovaných štěňátek bylo uchovněno:

20 odchovů – z toho přímo do chovu zasáhlo:  

5 žijících v ČR, 

5 žijících v zahraničí.

Významně úspěšných na výstavách bylo 19 odchovů žijících jak v ČR tak v zahraniční.

Sportovně úspěšné naše odchovy, které zasáhly do mnoha oblastí sportovní kynologie jsou:

AMATTE, BLACKY, CINIE (Cuzko), FABIO, GITTA (Gorinka), GASTON, HENRY, HANNAH (Butty), IRMA (Salma), JANNET (Šmoulinka). JOHANE

Mnozí  mají zkoušky ve sportovní kynologii, agility, coursingu, obedience, zabývajcí se záchranařinou, canisterapií apod.

Jsme šťastni, že jsme našli takové majitele, kteří si námi odchovaná štěňátka nachovají po celou dobu jejich života. Děkujeme !

Nevíme, kde se nachází pouze tito: Anette, Berenika, Clotty, a Franzi.

 

Problémové žití s velkou smečkou ve městě ?

Byli jsme mnohaletí majitelé malé smečky čivav – 3 fenky a jeden pejsek.Čivavy jsou sice naštěkané, my asi měli štěstí nebo okolí bylo tolerantnější.  Pak jsem uviděla v jednom časopise velkého mexického naháče, můj sem se zdál být v nedohlednu. Zjistila jsem, že existují i velcí peruánští naháči a koupí našeho prvního naháče Holíka se začal sen pomalu realizovat a s ním i mnohá překvapení.

* * Lidé, které jsem téměř denně potkávala s čivavami, mě najednou zastavovali, ptali se, kde jsou čivavy, dokonce i vyhrožovali v případě, že jsem je dala pryč, tak jsem začala venčit 5-ti členkou smečku – 4 malí a jeden ne moc velký, nikoho to nepřekvapilo. Lidi z okolí Holíkovi říkali srneček, někteří ti zlejší hyena.

Po asi svou letech se zadařilo, my  jsme měli 2 opravu velké a krásné fenky a tedy 3 peruány a 4 čivavy.        * * Bohužel s fenkami nepřišly jen radosti, ale hlavně problémy a potíže s sousedy a mnoha lidmi z okolí , o kterých jsem do té doby nikdy neslyšela. Venčit jsme chodili na dvakrát, někdo jen s peruány, jiný s čivavami.

* * Největší problémy nastaly v momentě, kdy se narodil vrh A, i když štěňátka byla maličká, ještě ani neměla otevřená očka, přišla první kontrola  - Městská policie s tím, někdo volal, že týráme psy, zjistili, že se nic neděje,  pak se ovšem hlídání našeho domu i časté návštěvy jak městské tak Policie ČR opakovaly, byly takřka na denním pořádku. Štěňátka postupně odešla do světa, s odchodem posledního štěněte do Belgie, začalo teprve to pravé ořechové, několik předvolání před přestupkovou komisi. Důvodem bylo, že naše fenky se dívají na sousedy přes drátěný plot, neštěkají sice, ale co kdyby…… Štěňátka vběhla jednou dírou v sousedovic plotě na jejich zahradu,  byla sice zavolána zpět., ale co kdyby… Další dosud neznámý soused měl problém s počtem psů.  Jiný, že psi běhali na  hřišti , další, že psi štěkali odpoledne , další - zda jsou zaplacené poplatky za psy, další a další, trvalo to dva roky. Přestupková komise nezjistila naši chybu, jen nám poradila, co máme hlavně ještě udělat, aby byl klid. My udělali veškerá opatření, zrekonstruovali zahradu, postavili ještě jeden plot, a taky postavili domeček, zvukotěsný, klimatizovaný, prostě dokonalý kotec, aby štěňátka či případně psi nikoho ani hláskem nerušili.  Přišly další vrhy, okolí se zvyklo, zdálo se, že nás přestalo řešit. Čivavičky opouštěly tento svět a přibývalo velkých peruánů, jejichž počet se v roce 2006 zastavil na 5 + l čivaví kluk. 

* * Pravdou je, že peruánský naháč je plemeno živé a rychlé, milující svobodu a volnost. Psi zvyklí na město, mnoho  lidí, na ulici poklidně pobíhající okolo mě, nikoho neobtěžují nevšímají si, ovšem hned poznají, když přijdou do parku nebo do lesa. Naprosto jsem chápala a chápu úlek lidí, někdy i nepřiměřenou reakci, když se kolem nich přežene v parku, či v lese smečka 5 psů šílenou rychlostí. Mnoho lidí o mě mluvilo a mluví jako o té bláznivé s pěti psy. Zvykla jsem si na to, zvykli jsme si na  denní se potkávání.

* * Koncem minulého roku však přibyla nemocná Šmoulička, která u nás zůstala.Znovu se rozjitřily hladiny, Šmoulička je mladá, hyperaktivní, plná života. Narušila tu poklidnou atmosféru tolerance. Pomalu pomaloučku začínám zvládat Šmouliččinu rychlost. Pro klid okolí změnili jsme návyky, návštěvy parků,  místa venčení,  všichni ti, kteří věděli, že je jich 5  ihned zjistili, že je jich víc, někteří dokonce s otevřenou pusou dopočítají šest.

Jsou tací, kteří se ptají, kde beru na krmení, kolik stojí to či ono. Jsou tací, vůbec je neznám,kteří mi nadávají, uráží, že je máme jen pro peníze, že nemáme doma pořádek, že děláme nepořádek na chodních, kde oni musí chodit  apod. Chápu je všechny, soudí podle svého okolí a nedivím se jim. 6 je opravdu hodně, ale už je máme,  milujeme je, staráme se o ně. 

* * Nikdo nikdy nemůže dát všem 6 psům to, co můžete dát jednomu či dvěma, ale stalo se. Každý kdo si pořizujete víc pejsků, velmi a velmi to zvažte. Zamyslete se co Vy a taky co Vaše okolí a neberte si příklad  z té „bláznivé“ se 6-ti peruány z Brna. 

* * Vím, že nejsem sama ani v Brně, ani v Černých polích, kdo má 6 psů, ale jsem jedna z mála, kdo s nimi všemi chodí najednou. Bohužel jinak nemůžu, mám pocit, že ti kteří zůstanou doma, ti staří jsou ošizeni o procházku, o moji přízeň, o to všechno krásné i špatné, že trpí, protože nejsou se mou. 

B A R F U J E M E !

Vkládáme jídelníček  našich pejsků, jako vzor pro pejsky, kteří jsou krmeni právě syrovými masem         (denní krmná dávka dospělého psa: 2-3% z  ideální váhy psa, * * štěněte: 5-8% z ideální váhy psa Dávka pro dospělého jedince: 50-60% masa + 20-30% kostí + 20-30% příloh):

Krmíme 2x denně * * celková denní spotřeba syrového masa :  1,50 kg = 80% z denní dávky , 20% jsou přílohy, zelenina (Šmoulička:  80 dkg masa + kostí - věk 16 měsíců, Holík - věk 12,5 roku a Blacky - věk 9 roků  cca á 35 dkg rozděleno do dvou dávek), * * příloha různá: tropé, těstoviny, ovesné vločky, jáhly, brambory (rýži používáme velmi zřídka z důvodu alergie Holika právě na rýži)  * *  zelenina:   mrkev,cerel, salát, pažitka, č. řepa, brambory, zeleninové směsi * *  vitamínové doplňky: 2x denně Roboran pro psy, 1x Roboran gel pro psy (jsou to veteráni a 1 mladý pes)

Naše stejné dávky vychází z balení masa od dodavatele tj.  balení 2 kg +  balení 1 kg tj. 2 dny mají pejsci stejné maso, jen zeleninu a přílohy obměňujeme.

 

BARFOVÁNÍ - PŘÍKLADY JÍDELNÍČKU 

pondělí - kuřecí prsa (kousky) 2/3, vepřové s droby 1/3,  příloha: inst.těstoviny s mrkví, salát list., doplněk: Roboran

úterý - kuřecí prsa (kousky) 2/3, vepřové s droby 1/3,  příloha: vařené těstoviny, salát list., doplněk: Roboran

středa - krůtí mleté 2/3, hov. játra 1/3,  příloha: ovesné vločky, kořenová zelenina, doplněk: Roboran 

čtvrtek - krůtí mleté 2/3, hov. játra 1/3,  příloha: jáhly, kořenová zelenina, doplněk: Roboran 

pátek -  hovězí směs 2/3, kuř. křídla 1/3, příloha: inst. těstoviny s mrkví,  salát list., doplněk: Roboran

sobota -  hovězí směs 2/3, kuř. křídla 1/3, příloha: brambory,  salát list., doplněk: Roboran

neděle - Drůbeží s mrkví 2/3, zvěřina kousky 1/3, příloha: tropé s m.řasou, doplněk: Roboran

..........................................................................................................................................................

pondělí - Drůbeží s mrkví 2/3, zvěřina kousky 1/3, příloha: tropé se zeleninou, doplněk: Roboran

úterý - masová směs 2/3, drš´tky s červ. řepou 1/3, příloha: tropé s m. řasou, doplněk: Roboran

středa - masová směs 2/3, drš´tky s červ. řepou 1/3, příloha: inst. těstoviny s mrkví, doplněk: Roboran

čtvrtek - vepřové maso s droby 2/3, losos 1/3, příloha inst.těstoviny s mrkví, kořenová zelenina, doplněk: Roboran

pátek - vepřové maso s droby 2/3, losos 1/3, příloha ovesné vločky, kořenová zelenina, doplněk: Roboran

sobota + neděle - pečená sekaná  * 1 1/2 kg hovězí mleté maso, zelenina kořenová nastrouhaná - dvě hrsti, 10 dkg spařené ovesné vločky , vařené těstoviny 20 dkg, nakrájemá celerová nať vše smícháme a zapečeme. Můžeme vylepši vařenými krájenými játry, nebo  kousky kuřecího masa,

 

 

 

Peruánský osrstěný pes/peruano peludo (chs Nort Brun)

http://picasaweb.google.com/nahaci123 Peruano Peludo je krásný španělský název chlupaté variety peruánského nahého psa. Název v angličtině: Peruvian Coated Dog, v češtině peruánský osrstěný pes, pro neznalé tohoto plemene a dle mých zkušeností je lepší překlad peruánský huňatý pes. Tento skutečně úžasný pes má krásnou atletickou postavu a 100% povahu peruánského naháče.

Většinou vždy peruánské vrhy mají chlupatá psy. Tito chlupatí psi nejsou v chovu chybou, ale patřící do peruánského chovu. Někteří chovatelé tvrdí, že je geneticky vyloučeno vrh pouze z nahých psů. Každý nahý pes také nese chlupatý gen. Když se tyto chlupaté geny setkají, výsledkem bude chlupaté štěně.

Srst je většinou krátká, svojí délkou podobná srsti vipetů nebo greyhoundů. Může být i středně dlouhá, svojí délkou je pak podobná border koliím. Barva srsti peruánské chlupaté variety je neomezená, všechny barevné kombinace jsou možné, od černé s pálením po bílou s fleky, různé odstíny pískové, která může být i s žíháním. (viz sekce foto - z Peru)

Chlupatým štěňatům je řádně vystaven PP, ,jsou řádně zapsanými v plemenné knize s omezením nestandardní, nemohou se proto zúčastňovat ani výstav pořádaných klubem. V naší zemi se nesmí využívat do chovu. Mnoho zemí, hlavně Peru využívá tyto chlupaté jedince Peruánského chlupatého psa do chovu, kde spolu s nahým psem zvyšuje kvalitu Peruánského nahého psa.

....................................................................................................................................................................

 http://picasaweb.google.com/nahaci123  Peruano PELUDO is a beautiful Spanish name for the varieties of the coated Peruvian hairless dog. The title in English: PERUVIAN COATED DOG, in Czech: PERUÁNSKÝ OSRSTĚNÝ PES,  This truly amazing dog has a beautiful, athletic build and 100% character of the Peruvian hairless dog.                 

Mostly always, there are the coated dogs in the Peruvian litters. These dogs are not coated by mistake in breeding, but they belong to the Peruvian breed. Some of the breeders say that it is a litter of hairless dogs that is genetically excluded. Each hairless dog also bears a coated gene. When these genes of the coated dogs fuse, the result will be a coated/hairy puppy.

The hair is usually short; its length is similar to the Whippets or Greyhounds. It may be moderately long; its length is similar to the Border Collies. The colour of the coat of the PERUVIAN COATED VARIETIES is unlimited; all the colour combinations are possible, from black to white annealing with spots, various shades of a sand colour that can be annealed. (See the photo section - from Peru)

the coated puppies are issued proper pedigree certificates, are duly registered in the pedigree dog book with a note ?nonstandard?, therefore they do not participate in the exhibitions organized by the Club. In our country, they are not allowed to be used for breeding. In many countries, especially in Peru, these Peruvian coated/hairy individuals are used for breeding, where they, together with hairless dogs, enhance the quality of the Peruvian hairless dog breed.

 

 

Smutný příběh jednoho krásného nahého pejska - když se lidé nemohou domluvit. (květen 2010)

Dnes již 7-letý naháč jménem Alex (Amin Nort brun) žil mnoho let se svojí Paničkou střídavě v Česku a v Německu. Byl moc hodný, bohužel panička na něj kvůli pracovnímu vytížení najedou neměla tolik času, nemohla se mu věnovat tak, jak si představovala. Po dlouhém zvažování se  rozhodla, že jej někomu daruje, a protože panička  byla hodně nedůvěřivá, nového pánička Alexovi  vybírala až přebrala. O naháče Alexe  měla velký zájem dvacetiletá Slečna , moc se o něj chtěla starat. Panička se rozhodla, že jej svěří Slečně na nějakou dobu, aby zjistila, jak jim to spolu půjde, stalo se tak na podzim loňského roku, bohužel si na to neudělaly smlouvu. Panička pracovala vzdálena od svého naháče 1100 km. Slečna pravidelně podávala zprávy, po vánocích se Slečna přestala ozývat. Protože  tato zima se předvedla se vším, co k ní  patří a vzdálenost byla veliká, Slečna stále nebrala mobil, Panička se spojila s maminkou Slečny a dověděla se šílenou věc. Slečna nahého 6,5 letého Alexe vyhodila bezcitně  ven do sněhu a  mrazu.  Panička telefonovala a hledala všude v útulcích, u veterinářů, na Policii ČR, nález nikdo neohlásil. Alex  ale měl štěstí v neštěstí, zmrznout mu nedovolila Paní, která jej našla poíhajícího a zmateného.A protože Paní sama měla doma už jednoho naháčka, přivedla  domů kamaráda. Naháči mají kamarády rádi. Paní však nikomu neřekla, že Alexe  našla, nehledala nikoho, komu by chyběl, nenahlásila nález ztraceného pejska. Na jaře se  Alexova   Panička rozhodla osobně hledat svého zrazeného  a ztraceného psího kamaráda.  Když tak projížděla městečkem K., uviděla svého pejska pobíhajícího na ulici s jeho novým kamarádem. Ihned se  vydala za Paní poděkovat, že se Alexe ujala, že nedovolila, aby zmrznul,  Pani jí odmítla pejska vrátit, takto by mohl přijít každý.  Panička se tedy vydala na Polici ČR, celý případ nahlásila, odjela pro smlouvy a rodný list svého psa, aby dokázala, že právě tento naháč je její, že jej vezme domů a po velmi špatné zkušenosti, jej už nikomu nesvěří. Když se vrátila i se všemi doklady, jaké bylo její překvapení, Paní se rozhodla psa jí nevydat. Panička podala na Paní trestní oznámení a pejsek putoval do policejních ochrany.

Celá věc se v současné době předává soudu a pejsek bude až do rozhodnutí soudu dočasně umístěn do útulku či svěřen do péče nějaké osoby. Věřme jen, že  soudy v České republice budou pracovat co nejrychleji, budou myslet na duši nebohého zvířete, již takto poničené.

Některé psí příběhy jsou neuvěřitelné, snad je to už poslední těžko pochopitelný příběh pejska z naši CHS.

Brno červen 2010

Konečně tento příběh má i svůj dobrý konec a Alex - Amin Nort Brun dne 14.3.2013 definitivně opustí útulek, ve kterém prožil neuvěřitelné téměř 3 roky.

Brno  březen 2013

Peruánští naháči z Peru (import našich fenek listopad 2002)

Jsme vlastníci peruánského naháče - Buddy Mešíční květina, jinak Holl. Je ve věku, kdy by potřeboval fenku.
Nejdříve bylo rozhodnutí, že chceme velkou nepříbuznou fenku peruánského naháče (po velkých rodičích). Na internetu jsem našel několik chov. stanic a to téměř výhradně jen v USA, Finsku, Německu a u nás. Nejvíce mne zaujala stránka z Finska paní Paivi Laakkonen z důvodů relativní blízkosti. Po kontaktu e-mailem jsem zjistil , že má čerstvá štěňátka, bohužel pro nás nevhodná, protože byla v příbuzenském vztahu k našemu Hollovi (otec štěňat je strýc našeho psa). Nepříbuznost byla jediná podmínka, kterou jsme měli. Další krok byl poslání e-mailu na několik adres ve světě (Evropu jsme vynechali), které jsem opět našel na internetu a během 2-3 dnu jsem dostal asi 5 odpovědí, a to z USA a z Peru.
Nejvíce nás potěšil e-mail od Ursuly Caceres z Peru, která nabízela štěňátka ihned k odběru, a to fenky ve staří 9 a 3,5 měsíce, po 14 denním dopisování jsme se rozhodli pro koupi fenek z Peru a to tak, že tam poletím a koupím je přímo na místě. Po vyřízení formalit jsem přes Madrid letěl do Limy, kde mě čekala Ursula, která mě zavezla do hostelu asi 100 m od Tichého oceánu. Při ranní procházce na pobřeží jsem náhodou potkal prvního originál Peruánského naháče – fenku – velkou viz obr. 1, která byla ve stáří asi 15 měsíců. Trošku mě zarazilo, že byla z formy, hlavně její pokožka, která byla na bříšku mírně řečeno zanícená. Mé druhé setkání s peruánským naháčem a to se štěňátkem (naháče velkého) asi 3,5 měsíčním, které bylo opět nemocné a to něčím na způsob lupenky, kdy z kůže odpadávaly velké kousky suché kůže. Podle Ursuly to bylo způsobené špatnou stravou – granulemi (alergie). Začal jsem pochybovat, jestli v Peru existují zdraví peruánští naháči. Další den jsme jeli na ranč asi 30km od Limy. To co jsem viděl tam, mě šokovalo. Byl jsem zvyklý z naší republiky na domácí mazlíčky v oblečcích s maximálním vzrůstem 53 cm a váhou kolem 15 kg. Tamní psi měli mezi 30 - 35 kg a 55 - 64 cm, fenky byli o 2-3 cm menší a asi o 3-5 kg lehčí. Celkem měla 12 dospělých psů a fenek, z nichž některé jsou na obr. nahoře.
Největší zážitek mě čekal, když jsem se odvážil jít v noci přes dvůr a jeden ze psů mě zaslechl. Během pár vteřin jsem měl u sebe všech 12 kousků a nevypadali vůbec míru milovně, spíše dost nebezpečně. Naštěstí jsem byl zachráněn Ursulou. Dále jsem již nezkoušel jít kamkoliv na ranči sám.

Další pobyt jsem strávil cestováním po Peru a to do Cuzka, bohužel jsem se nedostal až na Machu Pichu a to z časových důvodů. Nejvíce mě děsila cesta letadlem, která trvá 12 hodin a potom pobyt v Madridu, kde jsem musel přespat i se psy. Po vyřízení všech potřebných povolení začala cesta domů letadlem, naše fenky letěli spolu v transportní bedně a naštěstí měli společnost 2 hafanů z Německa, kteří jeli z výstavy. V Madridu jsem po malém zdržení u výdeje psů jel do hotelu, kde jsem měl strávit noc i s fenkami. Po vydatné večeři, kdy doslova sešrotovaly dvě porce rýže s mlékem a kus mého hamburgeru s hranolkami, jsme se šli projít po Madridu, dostat se do asi 20 metru vzdáleného parku byla celkem dost fuška, ale povedlo se a fenky se vyvenčily. Noc proběhla v pohodě, a dokonce i odjezd od hotelu zpět na letiště proběhl více méně úspěšně. Ovšem největší problémy mě čekaly na Česko - Rakouských hranicích, kde proběhla veterinární prohlídka, dále prověřování papírů, placení cla a dalších, než jsme přejeli hranice, tak jsme tam strávili 3,5 hodiny. Nic méně po této peripetii jsme přivezli do České republiky první dvě fenky peruánského naháče.

Tento článek jsem z prostorových důvodů nemohl více rozšířit. Jinak co jsem zjistil: např:. velkých peruánských naháčů v Peru mnoho není, nejvíce je středních, dokonce je pouze pár chov. stanic malých. I přesto, že jednotliví naháči mohou působit jako ostražití a snad i někdo může říci i bojácní psy ve smečce jsou značně nebezpeční, což dokumentuje příhoda, kdy Ursulina smečka zardousila a roztrhala divokou ovci a mě lehce pocuchali kalhoty.

Mnoho uspěchů v chovu peruánských naháčů a peruánským naháčům mnoho hodných páníčků přeje Radek Pilný.

Autor: Radek Pilný  (08. 02. 2003)

Povahový test štěňátek peruánského naháče středního - věk 49. dní (podle Volharta)

Plemeno - peruánský naháč střední   (testováno 31.03.2011)

spojení    - nepříbuzné

Štěně č. 1: A-3 body, B – 3 body. C – 3 body, D – 3 body, E – 4 body

Štěně č. 2: A-3 body, B - 3 body, C – 2 body, D – 2 body, E – 4 body

Štěně č. 3: A-4 body, B – 4 body, C – 4 body, D – 3 body, E – 4 body

Štěně č. 4: A-5 bodů, B – 6 bodů, C – 5 bodů, D – 3 body, E - 4 body

Štěně č. 5: A-3 body, B – 3 body, C – 2 body, D – 3 body, E – 4 body

 

A – sociální náklonnost

Žádné štěně neposkakovalo, nekousalo mě do rukou či nohou, nestrkalo do mě.

Štěně č. 1,2,5 přišlo okamžitě a nadšeně se zdviženým ocáskem.

Štěně č. 3 přišlo okamžitě se staženým ocáskem.

Štěně č. 4 přišlo váhavě, moc se mu nechtělo, ale nakonec  přišlo

B – následování člověka

Žádné ze štěňat, které za mnou šlo, mě nekousalo do nohou, nepletlo se pod nohu.

Štěně č. 1, 2, 5 běželo za mnou okamžitě nadšeně se zdviženým ocáskem.

Štěně č. 3 běželo za mnou ne sice tak nadšeně ale běželo, ale zastavilo se na konci koberce, a dál odmítlo jít.

Štěně č. 4 běželo obráceným směrem, ke dveřím, vůbec jsem jej nezajímala a nebyla jsem schopna jej zaujmout způsobem, kterým se to

dařilo u štěňat č. 1,2, a 5.

C – omezení osobní svobody

Štěňata byla položena na záda, nejvíc sebou mrskalo štěně č. 2, 5,  vůbec jim tato poloha nelíbila, ale nekousala,

Štěně č. 5 se postupně zklidnilo .

Štěně č. 1 sebou také mrskalo, ne však s takovou razancí,  mělo tendenci se vyškubnout, ale nakonec se zklidnilo.

Štěně č. 3 se chvili vzpíralo , pak se zklidnilo a štěně č. 4 se klidně nechalo obrátit k mému údivu na záda.

D.- společenská  dominance

Žádné štěně neskákalo, nevrčelo a nekousalo, nebránilo se usilovně.

Štěně č. 2 a 5 skákalo a  strkalo do mě tlapkami chtělo si spíš hrát nežli sedět či stát v klidu na základě hlazení.

Štěně č. 1 se rychle zklidnilo, sedělo a strpělo hlazení.

Štěně č. 3 sedlo a hned při prvním pohlazení se přisunulo a přitulilo. Bylo to velice příjemné.

Štěně č. 4 sedělo a dalo se hladit nevzpíralo se, později se přitulilo.

E – dominance při přenášení

Zde obstála všechna štěňátka, nevzpírala se byla uvolněná, na tomto uchopení jednotlivého štěněte bylo vidět, že chovatelka se štěňaty pracuje, štěňatům není tento způsob uchopení neznámý.

MŮJ    ZÁVĚR:

ŠTĚNĚ Č. 1 -  převaha bodů 3: - štěně je přátelské a připravené pracovat. Ochotně přijímá výcvik a drezůru za různých situací, je velmi přizpůsobivé a dobře zvládá nástrahy životního prostředí, za předpokladu, že se s ním jedná korektně. Není celkem vhodné do rodiny  s malými dětmi rodin starších  nebo málo aktivních lidí.

ŠTĚNĚ Č. 2 – (ZDE SE DOMNÍVÁM, ŽE ŠTĚNĚ JE NĚCO MEZI)

                      - převaha bodů  2: -štěně je dominantní a má snahu se uplatnit, může být vyprovokované ke kousání, ale při správném vedení ochotně akceptuje člověka jako svého pána. Není vhodné do rukou začátečníků a lidí slabé nedůsledné povahy.  Štěně má předpoklady stát se dobrým pracovním psem hodí se do rodiny s dospělými jedinci, kteří už mají zkušenosti se psy.

                     -  převaha bodů 3: - štěně je přátelské a připravené pracovat. Ochotně přijímá výcvik a drezůru za různých situací, je velmi přizpůsobivé a dobře zvládá nástrahy životního prostředí, za předpokladu, že se s ním jedná korektně. Není celkem vhodné do rodiny  s malými dětmi rodin starších  nebo málo aktivních lidí.

ŠTĚNĚ Č. 3- převaha bodů 4: - štěně je lehko ovladatelné a přizpůsobivé. Díky submisivní( podřízené)povaze bude vždy hledět na člověka jako na svého pána. Toto štěně je jednoduché vychovávat a cvičit, je spolehlivé k dětem I když není dostatečně sebevědomé, je velmi příjemným domácím mazlíčkem. Je méně vhodné na práci jako štěně s převahou bodů  , ale jeho projevy jsou něžné a milující

ŠTĚNĚ Č. 4 – převaha bodů 5: - štěně je mimořádně submisivní, nemá dostatek sebedůvěry, je velmi vázané an svého pána a vyžaduje neustálou společnost a povzbuzení. Pokud se s tímto štěnětem bude zacházet nekorektně , vyroste z něho plachý a bojácný pes. Z tohoto důvodu se nejvíc hodí k starším lidem, lidem chorým a k lidem s nenáročnými požadavky a ustáleným životním stylem

ŠTĚNĚ Č. 5 –PŘEVAHA BODŮ 3: - štěně je přátelské a připravené pracovat. Ochotně přijímá výcvik a drezůru za různých situací, je velmi přizpůsobivé a dobře zvládá nástrahy životního prostředí, za předpokladu, že se s ním jedná korektně. Není celkem vhodné do rodiny  s malými dětmi rodin starších  nebo málo aktivních lidí.

Většině majitelů bude nejvíc vyhovovat štěně s hodnocením bodů 3 -  4. štěně s body 1 – 2 vyžaduje zkušeného majitele

 

 

 

 

 

 

 

Rozbor bodování